Červen 24 2010

Rekonstrukce koupelny: Jak začít?

Tagged Under : , , , , , ,

Znáte to. Máte starou koupelnu a říkáte si, že by to chtělo změnu k lepšímu. Nebo koupíte starší dům nebo byt a první co Vás napadne, že chcete mít koupelnu dle svých představ.

Je to sice malá místnost  (zpravidla jedna z nejmenších v bytě či domě), ale rozhodně to není úplně jen tak správně rekonstrukci naplánovat a provést.

V první řadě si musíte rozmyslet, co v koupelně chcete a požaduje a kde by to mělo být. Možná Vám to připadne triviální – však je to jasné vana a umyvadlo. Ale až tak triviální to není. Na vybavení koupelny má vliv zejména její velikost a Vaše požadavky.

Výběr první: Vana nebo sprchový kout

Máte-li malou koupelnu asi nemáte na výběr. Sprchový kout je menší (zpravidla 90×90cm, ale i 80×80cm). Nechcete-li se vany vzdát ani v malé koupelně, pak zvážíte malou vanu nebo bude akceptovat, že po osazení vany nezbude moc dalšího místa. Ale i když máte dost místa, záleží jen na Vás. Pokud vanu opravdu nepotřebujete a nevyžadujete, pak je asi zbytečné ji osazovat (ztráta místa a taky to stojí peníze). Naopak pokud jste zvyklí užít si sprchování, pak je vhodné zvážit nějaký hydromasážní box (například Roltechnik Paegas Lux Steam, Teiko Atlantic). Ty větší částečně nahrazují vanu.

Naopak pokud máti rádi vanu, pak je začátek jasný  – vyberete vanu podle Vašich představ. Pokud v rámci běžného dne využíváte i sprchu, pak můžete zvážit i obojí. Nebo se dá na vanu osadit vanová stěna (například RAVAK VS2, VS3, VS5 nebo Jika Cubito, Teiko VZ cejlon). Tím spojujete dvě v jednom. Navíc mít vanu i sprchový kout souběžně znamená více místa i více peněz.

Výběr druhý: Jakou vanu

Pokud jste se rozhodli, že vana ve vaší koupelně nesmí chybět, pak máte před sebou výběr z mnoha výrobců, typů a rozměrů. Jako první bych zvolil rozměr. Víte jakou máte koupelnu, jaká vana se Vám tam vejde. Poté se Vám do jisté míry zúží výběr. Pokud máte představu o velikosti můžete dále vybírat typ. Máme vany klasické (RAVAK Classic, Laguna Victoria, Teiko Island nebo Gustavsberg Selena) nebo hydromasážní (RAVAK Rosa, RAVAK Sonata, Laguna Fortuna, Teiko Standard). Zvlášť bych řadil velmi stylové samostatně stojící vany (Laguna Zita, Teiko Constanta). Samostatně stojící vany však vyžadují hodně prostoru.

Výběr třetí: Sprchový kout

U sprchové koutu prvně rozhodněte, zda chcete mít kout dodán se všemi stěnami (box, například Anima čtverec, RAVAK ASBKP6, Teiko Standard, Jika Cubito) nebo jen tzv. klasický sprchový kout (Teiko Standard, RAVAK SKCP490. Možná je i variant mít vyzdění sprchový kout ze tří stran a osazeny jen dveře (např. Anima posuvné dveře, RAVAK ASPD3-90). Tato varianta vyžaduje více místa (musí se tam vejít minimálně jedna stěna tloušťky cca 10 cm navíc). Nicméně tato varianta umožňuje vytvořit různě velký kout dle vašich požadavků.
Jako další je nutné vybrat tvar – čtverec, půlkruh nebo obdélník. Jako poslední je určení rozměru a případného nadstandardního vybavení. Jako klasický se uvádí rozměr 90×90 cm (případně půlkruh 90cm). Pro menší koupelny jsou rozměry 80×80 cm. A pro náročnější jsou připraveny i 120×90 cm. Jako nadstandardní vybavení lze dokoupit různé masážní panely (Teiko Andros, Anima Top Shower).

Výběr čtvrtý: Výběr umyvadla

Umyvadla v zásadě dělíme jako samostatná (RAVAK Classic, Glacera Colino, Laufen Palace nebo Teiko Elipsa), s panohou (ta se dá dodat k většině umyvadel), s nohou (opět se dá dodat k většině umyvadel nebo se skříňkou (Naturel Modena, Keramia Pro, Vitra shift apod). Je to jen na vkusu uživatele. K zamyšlení je i osazení dvojumyvadla. Takové skýtá komfort při využívání koupelny dvěma lidmi současně. Samozřejmě to vyžaduje i větší prostor. Jako poslední je nutné vybrat rozměr umyvadla. Zde si dovolím jen jednu poznámku,  pokud máte dost prostoru a zvažujete dítě, pak dostatečně velké a hluboké umyvadlo může plně nahradit vaničku na koupání (samozřejmě je nutno vhodně zvolit i baterii, aby nezavazela.

Výběr pátý: Baterie

Je vhodné vybírat baterie v setech tak, aby na umyvadle, ve vaně a případně ve sprchovém koutu byl stejný typ baterie. Výběr baterií je velký a cenové rozpětí taktéž. Jako nejběžnější se dnes používají stojánkové baterie (Jika Cubito, Optima Sofie, Grohe Eurosmart). K vaně se více však hodí nástěnná baterie nebo podmítková baterie. Pokud bych já měl jeden typ na vanu vybrat, pak bych jistě volil podmítkovou baterii. Jako další variantu je vhodné zvážit termostatické baterie. Tyto umožňují nastavení požadované teploty (Hansgrohe Ecostat).

Výběr šestý: Vytápění koupelny

Asi dnes již nikdo neuvažuje o ničem jiném než o topném žebříku. Zde je potřeba vybrat povrchovou úpravu, velikost a značku. Jako varianta se nabízí elektrická topná tyč. Tato umožňuje vytápět žebříkem koupelnu i v období mimo topnou sezónu. Pokud máte nebo plánujete dítě, pak je to velká výhoda. Žebřík může mít vlastní termostat, který bych určitě doporučil, protože požadavky na teplo v koupelně jsou jiné než v ostatních místnostech.
Zajímavým doplňkem klasického vytápění koupelny je pak vyhřívání podlahy. V zásadě se jedná o elektrický odporový drát, který se položí pod nášlapnou vrstvu (dlažbu) a opět dle termostatu vyhřívá podlahu. Dříve to bylo chápáno jako luxus, ale dne lze toto vytápění koupit za cca 10.000 Kč při běžně velké koupelně.

Výběr sedmý: Osvětlení

Měli byste mít jasno jak koupelnu chcete osvětlit. Jestli Vám vyhovuje klasické osvětlení na stropě nebo chcete zapuštěné bodové osvětlení. Pokud budete chtít například zapuštěné bodovky je nutné naplánovat a provést sádrokartonový podhled (pokud jej zatím nemáte). Stejně tak osvětlení nad umyvadlo, případně osvětlení vany vyžaduje přípravu

Výběr osmý: Pračka v koupelně?

Ještě nedávno nebylo jiné místo pro pračku než-li koupelna. Trendem poslední doby se stává buďto vyčlenit samostatnou místnost – prádelnu nebo pračku umístit například do kuchyňské linky. Hlavním důvodem bývá úspora místa v koupelně. Pokud ale pračku v koupelně chcete nebo musíte mít, pak je jistě nutné umístění příslušných rozvodů. Pokud počítáte se sušičkou, pak nejlépe s takovou, která se dá umístit na pračku – pak nezapomeňte, že by za ní nemělo nic být (vypínače apod.).

Krok číslo devět – přesné rozmístění

Pokud máte jasno jaké zařizovací předměty chcete v koupelně, pak je ještě nutné je vhodně rozmístit. Zásadně doporučuji oprostit se od stávajícího rozmístění ve staré koupelně. Nemusí vám vyhovovat a opakovat chyby jenom proto, aby se nemusely přesouvat přípojky je nesmysl. V celkové ceně koupelny je změna rozvodů vody případně odpadů již jen malá položka. V klidu si navrhněte takové umístění, jaké se Vám nejvíce líbí. Pak je potřeba zajistit kompletní technickou dokumentaci ke všem předmětům (aby bylo zřejmé, jaká je potřeba příprava) a už můžeme začít se změnami rozvodů potrubí odpadů a elektroinstalace, případně vytápění.

Výběr desátý a poslední: Obklady a dlažby

Přestože obklad a dlažbu všichni považujeme za základ koupelny – je to esteticky to hlavní, pak není úplně vhodné s výběrem dlažby a obkladů začínat hned. Proto jsem tento výběr záměrně umístil až nakonec. Je lepší  mít jasno co a kde v koupelně bude a až pak doladit finální vrstvu. I v koupelnovém studiu, kde Vám budou případně dělat návrh budou první chtít vědět dispoziční řešení. A i Vy se pak dokážete lépe rozhodnout, když uvidíte všechny zařizovací předměty dle svého výběru na správném místě.

Myslím, že tímto jsme vyčerpali vše, co se v koupelně dá změnit. Drobnosti jako jsou různé odkladové prostory a podobně je možné řešit klidně až následně. Až je koupelna hotová.

Související články

Make a Comment