Červenec 16 2010

Rozmach anhydritových podlah – není se čemu divit

Tagged Under : , , , , , , , ,

Anhydrit je novým trendem v konstrukcích podlah. Přestože toto slovo zní až chemicky, jedná se fakticky o velmi tekutou směs vody, písku a dalších přísad. Narozdíl od běžněji používanéh potěru je anhydrit skutečně tekutý. To znamená, že při vylití místnosti vytvoří vlastní hladinu jakoby byla vylitá voda.

Dokonalá rovina

Z toho plyne také jeho největší výhoda. Po vytvrdnutí je povrch rovný, takřka dokonale rovný. Samozřejmě není to o tom, že by každý laik byl schopen provést anhydritovou podlahu tak, že je dokonale rovná. Nicméně při srovnání výsledku při práci profesionálů je profesionálně položená anhydritová podlaha daleko rovnější než profesionálně provedený cementový potěr.

Nicméně rovinnatost není jedinou výhodou. Přesto asi hlavní. Mnoho lidí je zpočátku odrazeno vyšší cenou anhydritové podlahy. Ale skutečnost je někde jinde. Cementový potěr je levnější, ale pokud chcete zajistit dokonalou rovinnatost, pak musíte počítat s náklady na nivelační stěrku. Tato je sama o sobě velmi drahá a výsledn cena cementového potěru a nivelační stěrky zpravidla citelně převýší cenu anhydritu. A pokud by někdo spoléhal na to, že mu rovinnatost normálního potěru stačí, tak jej vyvedou z míry podlaháři. Dnešní doba přinesla velmi vysoké nároky na všechna řemesla a každý podlahář vyžaduje minimálně normou danou rovinnatost podkladu (nemluvě o tom, že mnoho výrobců různých podlah vyžadují rovinnatost lepší než vyžaduje česká norma). A je v podstatě lhostejno o jakou podlahovinu se jedná. Sice obvzláště citlivá jsou linolea, ale i obkladači často odmítají dát záruku, není-li podklad rovný. Takže stejně profesionální podlaháři „donutí“ klienty použít nivelační stěrku na cementový potěr – stačí jedna jediná věta – Dobře, položíme podlahu na tento nerovný povrch, ale neneseme az tuto práci záruku.

Proto doporučení zní jasně – rovnou využít anhydrit.

Teplá podlaha

Dnešním trendem je podlahové topení. A i zde skýtá anhydrit nejednu výhodu. Díky svým mechanickým a fyzikálním vlastnostem má pro podlahové topení dvě zásadní výhody. Hlavní je, že velmi dobře vede teplo – narozdíl od cementového potěru. Důvodem je vysoký obsah sádry. A druhou velkou výhodou je jeho dynamičnost, kdy se lépe přizpůsobuje měnícím se teplotám. Proto pokud chcete podlahové topení – není o čem diskutovat.

Velké plochy beze spár

Základní vlastností betonů a cementových potěrů je smrštitelnost. Při tuhnutí i zrání se smršťují. Proto každá betonová plocha má maximální možný rozměr bez dilatačních spár. Zpravidla to bývá maximálně 6 x 6 metrů, ale častěji i 4 x 4 metry. Pokud je plocha větší je nutné udělat dialatační spáry. Pokud se toto pravidlo ignoruje, začne beton praskat samovolně a neřízeně. Anhydrit se narozdíl od betonů nesmršťuje. Tudíž je možné provést větší plochy beze spár. Celkově se uvádí 150 m2. To má obrovskou výhodu v tom, že i podlahová krytina nemusí být v těchto místech dilatována, což přináší velkou designovou výhodu. Nemluvě o konstrukčních výhodách.

Rychlost

Každý zedník ví, že dělat potěry je dřina. Beton je těžký materiál, dopravit jej je náročné a o zpracování nemluvě. Průměrný zedník je schopen sám zvládnout tak 30 m2 potěru za pracovní dobu. K tomu potřebuje stálý přísun materiálu, takže další 1 až 2 pomocníky. Nemluvě o tom, že pokud je potěr dovezený z betonárny na nějakém autě, velmi rychle ztrácí svoji zpracovatelnost – v podmínkách vysokých teplot fakticky okamžitě dochází k jeho znehodnocení. A vozit jej po malých množstvích je zase neekonomické.

Naproti tomu anhydrit je zpracovatelný několik hodin, aplikuje se čerpadlem, tudíž odpadá doprava na kolečkách. Nemusí se vyrovnávat a zpracovávat „na kolenou“, drží sám hladinu. Odpadá velká část manuální práce. Běžný rodinný dům o 150 m2 podlah je hotový za 4 hodiny při 3-4 lidech. Samozřejmě je potřeba zázemí – nejlépe silo s příslušenstvím. Do 24-48 hodinách je anhydrit pak pochůzí a po 4-5 dnech jej můžeme plně zatížit.

Nevýhody

Ne vše může mít jen výhody. Stejně tak i anhydrity mají svá úskalí. Prvním z nich je omezená pevnost v tlaku. Je vhodný výhradně pro pochůzí podlahy – nikoliv pojízdné (garáže apod.). Stejně tak jeho mechanická odolnost je výrazně menší než u cementových potěrů. V podstatě by se mělo ctít pravidlo, že anhydrity se pokládají až po omítkách tak, aby po pokládce anhydritů proběhlo jen malování a pokládka podlah. Další nevýhodou je vysoká odobrná náročnost na pracovníky. Zatímco potěr provede každý zedník, anhydrity vyžadují specializaci.

Anhydrit jako pytlovaná směs

Výše jsme hovořili o aplikaci anhydritu ze sila. To je nejlepší a profesionální cesta. Ale pokud je plocha malá, že se silo nevyplatí nebo se jedná o nedostupné místo, jsou k dispozici pytlované směsi. Tak se dá anhydrit namíchat obodbně jako omítka nebo nivelační stěrka. Aplikace je pak fyzicky náročnější, ale obecně platí všechny výhody včetě vlastnosti vytvoření vlastní hladiny.

Přehled litých potěrů dodávaných v pytlích:

  • Baumit Alpha 3000 (dříve Baumit tenkovrstvý potěr CSFE 325)
  • Baumit Alpha 2000 (dříve Baumit tenkovrstvý potěr CSFE 225 Si)
  • Cemix samonivelační anhydritový potěr 25
  • Cemix samonivelační anhydritový potěr 25 jemný
  • Cemix samonivelační anhydritový potěr 20
  • Cemix samonivelační anhydritový potěr 20 jemný
  • Profi samonivelační sádrový litý potěr Profi Alphafliessestrich E 225

A na závěr ještě přehled anhydritových potěrů dodávaných v silech:

  • Profi samonivelační sádrový litý potěr Profi Alphafliessestrich E 225
  • Profi samonivelační sádrový litý potěr Profi Alphafliessestrich E 300
  • Profi samonivelační sádrový litý potěr Profi Zementfliessestrich E 225
  • Profi samonivelační sádrový litý potěr Profi Zementfliessestrich E 300
  • Cemix samonivelační anhydritový potěr 25
  • Cemix samonivelační anhydritový potěr 25 jemný
  • Cemix samonivelační anhydritový potěr 20
  • Cemix samonivelační anhydritový potěr 20 jemný
  • Baumit Alpha 2000 (dříve Baumit tenkovrstvý potěr CSFE 225 Si)
  • Baumit Alpha 3250 (dříve Baumit tenkovrstvý potěr CSFE 300)

Závěr

Závěr je velmi jednoznačný. Pokud provádíte nové podlahy, pak jednoznačně zvolte anhydrit. Vyberte realizační firmu a za jedno dopoledne máte podlahy v celém domě hotové – rovné, hladké ideální. Samozřejmě vynecháte garáž, kde provedete klasický cementový potěr. A pokud máte jen jednu místnost nebo malý rozměr, pak stačí koupit pár pytlů a za chvíli také není co řešti.

Související články

Make a Comment